Senior programmer-electronics

At TE, you will unleash your potential working with people from diverse backgrounds and industries to create a safer, sustainable and more connected world.

Job Overview

TE Connectivity’s Software Systems Engineering Teams provide functional and empirical analysis related to the design, development, and implementation of software operating/automation systems, including, but not limited to, utility, development, and diagnostic software. They perform technical planning, system integration, verification and validation, cost, risk, supportability and effectiveness analyses for total systems.

What your background should look like:

Co požadujeme:

• VŠ/SŠ elektro obory
• MS SQL
• pokročilá znalost Office
• Flexibilita, analytické myšlení
• Angličtina (B2)

Výhodou:

• PLC programování
• HTML, ASP.Net, C#
• zkušenost s tvorbou HMI

Popis pracovní pozice:

• Správa SW sběru dat (Historian)
• Spolupráce na zavádění nových projektů a procesních změn
• Spolupráce na trvalém zlepšování technologií a procesů
• Diagnostika a řešení problémů (HMI, SQL, Hydra, RA Historian)
• Komunikace s dodavateli

A co nabízíme?

• Stabilní práci ve stále rostoucím závodě
• Možnost občasného Home Officu
• 13.plat
• 5 týdnů dovolené
• Odměna za neabsenci až do výše 16 000,- Kč/rok
• Volitelný online systém benefitů Cafeteria systém (Benefit plus)
v minimální výši 6 500,- Kč
• Penzijní pojištění 500,- Kč/měsíčně
• Global Incentive Plan
• Výhodné tarifní smlouvy s mobilním operátorem (již od 1,- Kč)
• Dotované stravování v areálu společnosti ( oběd od 30,- Kč)

Místo pracoviště: Trutnov, ul. Kolmá 467
Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek

Competencies

Values: Integrity, Accountability,Teamwork, Innovation
Location:

TRUTNOV PORICI, 525, CZ, 54101

City:  TRUTNOV PORICI
State:  525
Country/Region:  CZ
Travel:  Less than 10%
Requisition ID:  87065
Alternative Locations:
Function:  Engineering & Technology

Job Segment: .NET, Developer, Electronics Engineer, Database, SQL, Technology, Engineering