USTAWIACZ

Function:  MANUFACTURING - MACHINIST / TOOLING / TOOL CRIB
Requisition ID:  2725
Location:  Bydgoszcz, KP, PL, 85-059
Alternative Locations:
Education Experience:  -
Employment Experience:  -
Travel:  -

Company Information

TE Connectivity (NYSE: TEL) is a $12 billion global technology leader. Our connectivity and sensor solutions are essential in today's increasingly connected world. We collaborate with engineers to transform their concepts into creations - redefining what's possible using intelligent, efficient and high-performing TE products and solutions proven in harsh environments. Our 72,000 people, including over 7,000 engineers, partner with customers in over 150 countries across a wide range of industries. We believe EVERY CONNECTION COUNTS - www.TE.com.

Job Overview

TE Connectivity's Machinist Team's responsibilities include, assignment planning, layout, set up, operating and making tool adjustments for various types of manual, numerically controlled and computerized machine shop equipment. They work from blueprints, process sheets and sketches to perform production tasks, which may include the cutting and shaping of metal to precision dimensions, communicating directly with engineers to understand the purpose of a part assembly. Every team member is responsible for maintaining housekeeping and organization of the work area as well as following TE Connectivity's EH&S policies and procedures.

Responsibilities & Qualifications

Wymagane kwalifikacje:

- wykształcenie zawodowe

- doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku

- bardzo dobra znajomość rysunku technicznego

- praktyczna umiejętność dokonywania pomiarów

- umiejętność pracy w zespole

Zakres obowiązków:

- ustawianie maszyn, wymiana części zamiennych

- wykonywanie uruchomień próbnych produkcji

- czyszczenie maszyny oraz realizacja zadań wynikających z programu 5S+1, TPM

- dokonywanie napraw awaryjnych sprzętu i wyposażenia

- wypełnianie kart kontroli, kart pracy maszyny oraz list sprawdzeń maszyny

- wykonanie pomiarów i oceny wizualnej detali wg planu kontroli QIP i zapisanie w karcie kontroli

- rozliczanie zlecenia-materiału (przygotowanie nadwyżek podzespołów do zwrotu do magazynu)

- utrzymywanie standardów organizacji miejsca pracy

- inicjowanie i udział w projektach usprawnieniowych procesu ciągłego doskonalenia

Oferujemy:

- możliwość rozwoju i poszerzania kwalifikacji

- pracę w przyjaznym zespole

- udział w tworzeniu sukcesów firmy

Prosimy o przesłanie CV I Listu Motywacyjnego na adres hrpol@te.com

Competencies

  • Values: Integrity, Accountability,Teamwork, Innovation